Partizanska cesta 4
6210 Sežana
V petek, 7. marca 2025, je v prostorih Občine Sežana potekal sestanek v zvezi z napovedano zaporo hitre ceste H4 na odseku Razdrto – Vipava. Občina Sežana je sestanek sklicala zaradi skrbi za pretočnost lokalnega prometa in možnih negativnih vplivov zapore ceste na okoliške lokalne ceste. Vodstvo Občine Sežana je srečanje gostilo z namenom odprte razprave in iskanja konkretnih rešitev v povezavi z možnimi zapleti in nevarnostmi, ki jih utegne povzročiti neupoštevanje prometne signalizacije ter posledično samovoljno zapuščanje avtoceste in prehod preko lokalnih cest na območju občine Sežana.
Sestanka so se udeležili predstavniki Družbe za avtoceste v RS (DARS), Direkcije RS za infrastrukturo (DRSI), DRI upravljanje investicij, Policijske postaje Sežana, Občine Repentabor, Območne obrtno-podjetniške zbornice Sežana ter Adria Terminalov.
Občina Sežana je izrazila zaskrbljenost zaradi izkušenj iz preteklosti, ko so ob zaporah omenjene hitre ceste vozniki tovornih vozil zapuščali avtocesto in točili gorivo v Sežani, kar je povzročalo prometne zastoje, predvsem na Partizanski cesti med Sežano in mejnim prehodom Fernetiči. Posebna pozornost je bila namenjena tudi težavam lokalnih avtoprevoznikov, ki se v zadnjem času soočajo z dolgimi kolonami tovornih vozil na avtocesti proti Fernetičem. Do zastojev prihaja zaradi nadzora italijanskih organov na mejnem prehodu. Pričakovano preusmerjanje prometa bi lahko povzročilo še daljše kolone, kar bi otežilo dostop tudi voznikom tovornih vozil, namenjenim v Sežano ali s sedežem na območju občine. V tem okviru je potekala tudi razprava o možnosti vzpostavitve dveh prometnih pasov na območju mejne kontrole, ki jo na Fernetičih izvaja Republika Italija. Prav tako so predstavniki Občine Sežana izpostavili bojazen o večjem številu tranzitnih tovornih vozil, ki bi vsakodnevno vozila po regionalnih cestah na relaciji Senožeče – Štorje – Ponikve – Štanjel.
Predstavniki DARS-a so prisotne seznanili, da je popolna zapora hitre ceste predvidena v drugi polovici avgusta 2025 in naj bi trajala predvidoma 100 dni.
Glede na to je ključno pravočasno usklajevanje in priprava na morebitne prometne zaplete. Vsi udeleženci so se namreč strinjali, da je celotno območje Krasa za tako vrsto prometa povsem neprimerno in je zato potrebno zagotoviti vzvode, ki bodo vključevali prometno signalizacijo na eni strani ter nadzor spoštovanja prometne ureditve, kar bo v nadaljevanju terjalo povečan odziv organov pregona in redarske službe. Vsekakor je treba preprečiti, da bi tovorna vozila v tranzitu zapuščala avtocesto in na ta način v lokalnem okolju povzročila prometni kolaps zaradi zastojev.
Občina Sežana bo tudi v prihodnje aktivno sodelovala z vsemi pristojnimi institucijami in spremljala razmere ter pravočasno obveščala javnost o nadaljnjih ukrepih. Cilj je zagotoviti pretočnost prometa, preprečiti prometni kolaps in zmanjšati negativne vplive na lokalno skupnost ter okolje.