Občinski svet Občine Sežana je na 17. redni seji soglasno sprejel zaključni račun za leto 2024. Ta dosega kar 21,5 milijona evrov in je za 1,3 milijona evrov višji kot v letu 2023. Rezultat priča o premišljenem in odgovornem upravljanju občinskih sredstev, predvsem pa o investicijsko intenzivnem letu.
Občina je zabeležila 18,9 milijona evrov prihodkov, odhodki pa so znašali 20,4 milijona. Za razvojne načrte je bilo najeto 2,3 milijona evrov kredita, ob tem pa je občina za odplačilo dolga namenila 1,2 milijona evrov. Investicijski odhodki so bili v primerjavi z letom 2023 višji za 6 %, kar potrjuje usmerjenost v dolgoročne izboljšave.
Varnejša in bolj opremljena skupnost za učinkovito zaščito in reševanje
Pomemben korak je bil narejen na področju zaščite in reševanja, saj se je pričela gradnja novega gasilskega doma. Ta bo nudil sodobne pogoje za delovanje gasilcev, Radiokluba Nika Šturma – Tarzana, Rdečega križa, Civilne zaščite ter Centra Karitas Sežana. Vlaganja v gasilska vozila (manjše gasilsko vozilo – štirikolesnik za gašenje na težje dostopnem terenu ter nadgradnjo gasilskega vozila za gašenje požarov v naravi za potrebe PGD Sežana) in opremo pa dodatno povečuje pripravljenost in odzivnost v izrednih razmerah.
Zeleni prehod v praksi
Občina Sežana je postala članica Energetske zadruge Gmajna, kar je omogočilo postavitev treh skupnostnih sončnih elektrarn. Te so nameščene na strehah občinske stavbe, OŠ Srečka Kosovela Sežana in Kosovelovega doma Sežana. Skupnostne sončne elektrarne omogočajo dostop do energije tudi tistim, ki nimajo možnosti postavitve lastne sončne elektrarne. Sodelujoči si delijo stroške in koristi, pri čemer zmanjšajo svoje račune za elektriko ter prispevajo k okolju prijaznejši prihodnosti ter energetski neodvisnosti.
Nove ceste, varnejši promet
Z 2,3 milijona evrov investicij v prometno infrastrukturo so bili prenovljeni številni cestni odseki, urejena je bila razsvetljava, nadaljevala se je izgradnja pločnikov in avtobusnega postajališča v Dutovljah, pomembna dela so bila izvedena tudi v Križu in na Lenivcu v okviru pogodb o komunalnem opremljanju.
Zanesljiva oskrba z vodo
Občina je poskrbela za posodobitev vodovodne infrastrukture, vključno z obnovo črpališč in vodohranov v Klaričih. Zagotovljena so bila sredstva za devet novih polnilnih mest za gasilska vozila, kar krepi varnost in odpornost v kriznih situacijah.
Krepitev lokalnega razvoja skozi vlaganja v gospodarstvo in kmetijstvo
V okviru programa gospodarstva je Občina Sežana sredstva namenjala za razvoj malega gospodarstva, in sicer za delovanje in izvajanje določenih nalog institucij podpornega okolja s področja razvoja in promocije obrti ter podjetništva (svetovanja, informiranje, izobraževanja, usposabljanja ipd.), razvoja regije, pospeševanja gospodarskega, prostorskega in okoljskega razvoja. Sofinancirala je dejavnosti Območne obrtno-podjetniške zbornice Sežana, Območne razvojne agencije Krasa in Brkinov, Regionalnega razvojnega centra Koper – nosilca Regionalne razvojne agencije Istra-Brkini-Kras.
Za spodbujanje razvoja turizma smo namenili slabih 700.000 evrov, med drugim za vzpostavitev čezmejnega geoparka, sofinanciranje Območne razvojne agencije Krasa in Brkinov, d.o.o., sofinanciranje programov turističnih društev ter drugih turističnih organizacij (turistično informacijski center, mladinski hotel), turističnih prireditev, projektov ter drugih promocijskih aktivnosti, razvoj turistične infrastrukture.
Posebna pozornost je bila namenjena projektu KONStrukTURIZEM, katerega namen je s pomočjo sodobne tehnologije predstaviti življenje in delo enega največjih slovenskih ustvarjalcev – Srečka Kosovela. V sklopu projekta je bil urbani literarni sprehod po Sežani, V korak s Kosovelom, nadgrajen z vgradnjo kamnitih tlakovcev, ki označujejo pomembne mejnike Kosovelovega življenja.
Na Trgu osvoboditve v Sežani je bila odprta tudi nova vstopna info točka KONS, ki predstavlja nadgradnjo klasičnega turistično-informacijskega centra in služi kot stičišče obstoječih produktov, vezanih na dediščino Srečka Kosovela. Poleg tega novi center omogoča boljšo predstavitev turistične ponudbe in lokalnih ponudnikov, hkrati pa ponuja prostor za izvedbo dogodkov in prireditev, kar pomeni dodatno vrednost za obiskovalce in občane.
Za izvajanje programov na področju kmetijstva je bilo namenjenih dobrih 160.000 evrov, ki vključuje sredstva za ohranjanje in spodbujanje razvoja kmetijstva, gozdarstva in podeželja na območju občine. S podporami v obliki državnih pomoči se spodbuja investicije na področju živinorejske in rastlinske proizvodnje, investicije na področju predelave hrane, spodbuja se investicije v opremo za boljše delo v gozdu itd. Sredstva se dodeljujejo upravičencem na podlagi javnega razpisa.
Občina Sežana je v letu 2024 nadaljevala z aktivnostmi v okviru projekta KARST-SAFE, katerega cilj je priprava preventivnih ukrepov za zaščito pred požari na čezmejnem območju Krasa. Poseben poudarek je na zaščiti prebivalstva in naselij. V okviru projekta so bile izvedene delavnice, pri katerih so največji interes za sodelovanje izkazali rejci, saj je ravno paša prepoznana kot najučinkovitejši ukrep za zmanjševanje požarne ogroženosti.
Obnova stanovanj in poslovnih prostorov
V letu 2024 so bila obnovljena tri občinska stanovanja in prenovljene posamezne kopalnice. Urejena je bila fasada na objektu Mirka Pirca 1, Polleyevi hiši in prizidanem delu Kosovelove knjižnice, trenutno pa se urejata še meteorna in fekalna kanalizacija ob objektu. V Štjaku je Občina Sežana v okviru obnove ostrešja nekdanje šole menjala del lesenega ostrešja in korce. Prav tako se je zaradi vdiranja vode sanirala fasada objekta.
Velik zagon športni infrastrukturi
Leto 2024 je bilo izjemno tudi za šport. Zaključena je bila energetska sanacija športne dvorane, prenovljen parket, prenovljen stadion Rajko Štolfa in začeta sanacija atletske steze ter pomožnega nogometnega igrišča. Obnova steze bo omogočila boljše pogoje za trening in tekmovanja, spodbudila večjo uporabo športnih površin ter prispevala k dolgoročni vzdržljivosti infrastrukture, kar bo zmanjšalo stroške popravil v prihodnosti.
Občina je je z odkupom plezalne opreme in s tem ohranjanja plezalne dejavnosti v lokalnem okolju pokazala, da razume in podpira potrebe aktivne skupnosti.
Ob občinskem prazniku smo se razveselili svečanega odprtja novega in sodobnega balinišča v Pliskovici. Za športne investicije in programe je bilo skupaj namenjenih več kot 2,3 milijona evrov.
Investicije v znanje in prihodnost
Področju izobraževanja je bilo namenjenih kar 5,2 milijona evrov. Med večjimi investicijami se lahko izpostavi začetek gradnje glasbene šole. V skladu z zakonskimi obveznostmi so se financirale dejavnosti vrtcev in osnovnega šolstva. Prav tako so bila sredstva namenjena za terciarno izobraževanje, to je za Izobraževalno razvojno središče pod okriljem družbe Inkubator d.o.o. in Ljudsko univerzo Sežana. Sredstva so bila namenjala tudi za druge oblike izobraževanje v okviru programa Erasmus+, ki podpira izobraževanje, usposabljanje, mlade in šport in namenja velik poudarek socialnemu vključevanju, zelenemu in digitalnemu prehodu ter spodbujanju udeležbe mladih v demokratičnem življenju.
Ponosni na kulturno dediščino in ustvarjalnost
Občina ni pozabila niti na kulturo – za to področje je bilo namenjenih več kot 1,3 milijona evrov. Pomemben del proračunskih sredstev je v tem okviru namenjen umetniškim programom, predvsem realizaciji programov Kosovelovega doma Sežana, ki predstavlja osrednjo kulturno ustanovo v občini. Sredstva smo med drugim namenili tuji za Kosovelovo knjižnico, ki poleg svoje osnovne dejavnosti opravlja tudi pomembno vlogo kulturnega središča – organizira številne dogodke, literarne večere, delavnice, razstave in druge kulturne prireditve.
S ciljem ohranjanja avtentične kraške kulturne krajine, katere pomemben element so kraški suhi zidovi, smo tudi v letu 2024 nadaljevali s sofinanciranjem njihovih obnov. Suhi zidovi imajo poleg krajinskega tudi ekološki pomen, saj prispevajo k biotski raznovrstnosti in predstavljajo značilno podobo kraškega prostora. Nadalje smo obnavljali tudi kulturne spomenike, kot npr. cerkev Sv. Jakoba in zvonik na Guri. Ob 120 letnici rojstva Srečka Kosovela smo obnovili družinski spomenik Kosovelovih v Tomaju. Sredstva pa smo namenili tudi za razstavo o vojaški bolnišnici Feldspital 808 v Kulturnem domu Sežana ter za restavriranje spomenikov NOB v Skopem in Krajni vasi.
V okviru ljubiteljske kulture so bila sredstva dodeljena Kraški pihalni godbi za izvedbo rednega programa in nastopov, za izvedbo mednarodno uveljavljenega Festivala Vilenica, dejavnost sežanske enote Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti ter za podporo kulturnim društvom in individualnim ustvarjalcem, ki pomembno prispevajo k raznolikosti in vitalnosti kulturnega dogajanja na Krasu.
V letu 2024 je bilo v okviru postavke Občinski informator izdanih šest edicij Kraškega obzornika v nakladi po 5.350 izvodov.
Nadalje so se financirali tudi drugi programi v kulturi, med drugim za vzdrževanje Kosovelove sobe in Kosovelove domačije, ki ohranjata literarno in zgodovinsko dediščino Srečka Kosovela ter predstavljata pomembni kulturno-turistični točki Sežane in širšega Krasa.
Mladi – nosilci prihodnosti
Za mladinske programe je bilo namenjenih več kot 93.000 evrov. Mladinski center Podlaga in različni projekti za aktivacijo mladih predstavljajo pomembno naložbo v prihodnost. Občina s tem podpira ustvarjalnost in participacijo mladih ter spodbuja njihovo vključevanje v lokalne odločitve.
Socialna in vključujoča občina
Področju socialnega varstva je bilo namenjenih skoraj 800.000 evrov, kar odraža zavezanost občine k skrbi za ranljive skupine prebivalstva. Dobra polovica sredstev je bila namenjena programom za starejše, predvsem za doplačila institucionalnega varstva ter prevoze starejših občanov in invalidov, ki jih občina zagotavlja v sodelovanju z Zavodom Sopotniki. S tem se starejšim omogoča dostop do osnovnih in nujnih storitev, kot so zdravniška oskrba, lekarna, banka, trgovina, pošta, pa tudi do kulturnih dogodkov in družbenega življenja. Programi pomembno prispevajo k preprečevanju osamljenosti in socialne izključenosti, povečujejo kakovost življenja starejših, podaljšujejo obdobje njihove samostojnosti in prispevajo k procesu deinstitucionalizacije. Obenem zmanjšujejo stres in skrb, povezano z mobilnostjo, ter spodbujajo vključujočo družbo in medgeneracijsko solidarnost.
Poleg tega so se sredstva namenjala za izvajanje pomoči na domu, dodeljevanje enkratnih denarnih pomoči ob rojstvu otroka, sofinanciranje dopolnilnih programov Centra za socialno delo Južna Primorska ter podporo programom, namenjenim izboljšanju kakovosti življenja materialno ogroženih, zasvojenih oseb in drugih ranljivih skupin. Vsi ti ukrepi predstavljajo pomemben korak k večji socialni vključenosti, zmanjševanju socialnih stisk ter krepitvi solidarnosti in sočutja v lokalni skupnosti.
Delovanje krajevnih skupnosti
V letu 2024 je bila za delovanje krajevnih skupnosti namenjena skupna proračunska masa sredstev v višini 873.169 evrov. Krajevne skupnosti so do konca leta 2024 realizirale 777.329 evrov, kar predstavlja 89 % vseh predvidenih sredstev v veljavnem proračunu. Sredstva so bila namenjena predvsem za vzdrževanje javne infrastrukture, podporo lokalnim pobudam in sofinanciranje dejavnosti, ki prispevajo k večji kakovosti življenja v posameznih naseljih. V posameznih krajevnih skupnostih so bile uspešno izvedene manjše investicije in redna vzdrževalna dela. Zelo pomemben del delovanja krajevnih skupnosti so tudi lokalni dogodki, ki krepijo povezanost in aktivno vlogo prebivalcev v lokalni skupnosti.
Občina Sežana je skozi realizacijo proračuna v letu 2024 pokazala, da zna z odgovornim upravljanjem, premišljenim načrtovanjem in jasno razvojno vizijo ustvarjati okolje, v katerem se prepletata skrb za kakovost življenja vseh generacij in trajnostni razvoj celotnega območja – tako mesta kot podeželja. S podporo lokalnim pobudam, investicijami v ključne javne storitve in vključevanjem prebivalcev v oblikovanje skupnih ciljev občina utrjuje temelje odprte, sodelovalne in napredne skupnosti.