Partizanska cesta 4
6210 Sežana
Zavod za gasilno in reševalno službo Sežana je s slavnostno sejo v Kosovelovem domu obeležil 30 let svojega delovanja. V praznovanje je zbrane uvedel dokumentarni film, ki so ga obogatila pričevanja zaposlenih in nekdanjih sodelavcev. Ti so od nekdaj srce javnega zavoda, katerega ustanoviteljice so štiri kraško brkinske občine: Divača, Hrpelje-kozina, Komen in Sežana.
Zametki poklicnega gasilstva v Sežani segajo z le dvema zaposlenima v okviru takratne Občinske gasilske zveze Sežana v začetek 70. let prejšnjega stoletja. Leta 1991 je Skupščina Občine Sežana sprejela Odlok o ustanovitvi Javnega zavoda za gasilno in reševalno službo Sežana, po katerem je zavod v začetku leta 1992 začel delovati na lokaciji starega gasilskega doma, z le desetimi zaposlenimi. Že leto za tem se je preselil v obnovljene prostore bivše vojašnice v Sežani, s čimer je bil postavljen temelj za ustrezen napredek in krepitev poklicne gasilske enote, vse do danes, ko šteje 34 uslužbencev.
Pomemben prispevek k razvoju zavoda je predstavljala zakonsko uvedena pravica ugovora vesti vojaški dolžnosti, ki je ponudila možnost civilnega služenja na področju gasilstva. Po ukinitvi nadomestnega služenja vojaškega roka se je pojavila bojazen glede nadaljnje usode zavoda, vendar se je rešitev ponudila z idejo o vzpostavitvi izobraževalnega centra, z namenom, da bi na Krasu zagotovili večjo prisotnosti gasilcev. Danes je v Sežani enota Izobraževalnega centra za zaščito in reševanje, v kateri znanja in izkušnje - predvsem na področju gašenja notranjih požarov in požarov v naravi - pridobivajo številni prostovoljni in poklicni gasilci.
Kot je v imenu županj in županov vseh štirih občin ustanoviteljic povedal slavnostni govornik David Škabar, slednje predstavlja velik doprinos h krepitvi prisotnosti gasilcev na Krasu. Župan Občine Sežana je v nagovoru izpostavil prizadevanja vseh dosedanjih vodstev ZGRS Sežana za vrhunsko usposobljenost gasilske enote ter zagotavljanje ustrezne opreme in vozil. Da imamo eno najboljših poklicnih enot v državi med drugim dokazuje prispevek sežanskih poklicnih gasilcev ob nedavnem požaru na Krasu, njihova nepogrešljiva vloga v mednarodni pomoči pri gašenju požarov v tujini ter številna zastopanost sežanskih poklicnih gasilcev med inštruktorji Gasilske zveze Slovenije.
V govoru je bilo izpostavljeno še odlično sodelovanje poklicne enote s prostovoljnimi gasilskimi društvi, ki so pomembna odskočna deska za kaljenje bodočih poklicnih kolegov. ZGRS Sežana izstopa tudi z nenehnimi prizadevanji za pridobivanje evropskih sredstev ter trudom vseh zaposlenih za prispevek k zmanjševanju stroškov delovanja gasilske enote. Večino vzdrževalnih del, servisnih storitev voznega parka ter administrativnih opravil na evropskih projektih namreč opravijo z lastnim delom in vse na ta način pridobljene prihranke usmerjajo v posodobitev opreme. ZGRS Sežana je gasilska enota z vizijo, ki se zaveda, da je lahko na področju gašenja požarov v naravnem okolju s svojimi bogatimi izkušnjami pomemben partner pri soočanju z izzivi podnebnih sprememb.
Župan je tudi v imenu preostalih treh kolegov zaposlenim v ZGRS Sežana izrekel hvaležnost za njihovo skrb za varnost v naši skupnosti, zaželel uspešno delo tudi v prihodnje ter obljubil nadaljnjo podporo občin ustanoviteljic pri delovanju javnega zavoda.
Poleg sežanskega župana sta zbrane nagovorila še direktor-poveljnik ZGRS Sežana Blaž Turk in novi vršilec dolžnosti direktorja Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje Leon Behin.