Partizanska cesta 4
6210 Sežana
Naziv intervencije:
»Ureditev vodnih virov oziroma mesta za oskrbo helikopterjev, gasilskih vozil in gasilcev z vodo za gašenje« - Polnilno mesto Kosovelje
Naziv operacije:
Ureditev vodnih virov oziroma mesta za oskrbo helikopterjev, gasilskih vozil in gasilcev z vodo za gašenje«
Kratek opis:
Ob javni poti proti Pliskovici v bližini naselja Kosovelje je zgrajeno polnilno mesto za oskrbo helikopterjev, gasilskih vozil in gasilcev z vodo za gašenje. Lokacija je bila usklajena med izvajalci javnih služb. Zavod za gasilno in reševalno službo Sežana, Zavod za gozdove in Kraški vodovod Sežana so določili lokacije polnilnih mest glede na ogroženost s požari, dostopnost ter zmogljivost vodovodnega omrežja.
Polnilna mesta (PM) za gasilska vozila so v prvi vrsti namenjena za lažje obvladovanje večjih požarov v naravi. PM so na vodovodnem omrežju izvedena na mestih, kjer se lahko na tistem območju zagotovi maksimalno količino vode ter hkrati omogočajo dostop več gasilskim vozilom sočasno. Na večini PM je možna tudi postavitev bazena za zajem vode s helikopterji.
Cilji operacije:
Gradnja, rekonstrukcija ter protipožarno vzdrževanje protipožarne infrastrukture z namenom zagotavljanja varstva gozdov pred požari.
Rezultati operacije:
Na podlagi uspešne prijave na Javnem razpisu za podukrep podpora za preprečevanje škode v gozdovih zaradi gozdnih požarov ter naravnih nesreč in katastrofičnih dogodkov iz Programa razvoja podeželja Republike Slovenije za obdobje 2014–2020 za leto 2023 iz Programa razvoja podeželja Republike Slovenije za obdobje 2014–2020 (Uradni list RS, št. 39/23; v nadaljnjem besedilu: Uredba) se je uredilo vodni vir oziroma mesto za oskrbo helikopterjev, gasilskih vozil in gasilcev z vodo za gašenje. Polnilno mesto je v nadzemnem delu opremljena z nadzemnim hidrantom DN100 tipa A2B. Poleg hidranta je nameščena označevalna tabla, ki jasno nakazuje lokacijo PM in je vidna iz vseh smeri, kot upravičena aktivnost iz strateškega načrta.
Vir financiranja:
Operacija se sofinancira iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (75 odstotkov) iz naslova podukrepa M08.3 in iz proračuna Republike Slovenije (25 odstotkov).
Več na: Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja in Program razvoja podeželja Republike Slovenije.