Partizanska cesta 4
6210 Sežana
Letos bosta minili dve leti od največjega požara v Sloveniji, posledice katerega bodo na Krasu vidne še več let. V spopadanju s požarom, pa tudi pri spremljanju sanacijskih ukrepov, si želimo razviti skupne rešitve za preprečevanje požarov v naravi in okrepiti pripravljenost za odziv nanje. To je bil tudi glavni razlog nastanka projekta KARST-SAFE Preventivni ukrepi za varen Kras, sofinanciranega s strani Evropske unije v okviru programa Interreg VI-A Italija Slovenija.
V začetku junija sta Občini Sežana in Komen že izvedli delavnico z lokalnim prebivalstvom, kjer se je izoblikoval širši nabor predlogov ukrepov. V naslednjem koraku je predvideno preverjanje možnosti njihovih uresničitev v okviru veljavnih pravnih podlag. V ta namen sta občini 12. junija 2024 organizirali medsektorsko delavnico, na katero sta povabili strokovne institucije s področja gozdarstva, kmetijstva, zaščite in reševanja, okolja in prostora, varstva naravne in kulturne dediščine ter ostale deležnike. Vsi vabljeni so izrazili interes za sodelovanje.
Na tokratni medsektorski delavnici se je zbralo 15 ključnih udeležencev iz Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS, Zavoda za Gozdove Slovenije ter Urada RS za zaščito in reševanje. V razpravi so bili izpostavljeni ključni ukrepi, ki bi jih bilo potrebno vključiti v razprave in oblikovanja pravnih podlag na nacionalnem nivoju; predvsem v novo Uredbo o varstvu pred požarom v naravnem okolju in programih razvoja podeželja. S predstavniki s področij okolja in prostora ter varstva naravne in kulturne dediščine so pogovori še predvideni v prihodnjih tednih.
Po zaključku delavnic na lokalnem ter nacionalnem nivoju v Sloveniji in Italiji bodo projektni partnerji najustreznejše predloge vključili v pripravo Čezmejnega akcijskega načrta izvajanja preventivnih ukrepov varstva pred požari. Akcijski načrt bo podlaga za pripravo razpisa za izvedbo teh ukrepov v vrednosti 195.000 EUR.