Partizanska cesta 4
6210 Sežana
Izvedba participativnega proračuna Občine Sežana za leti 2025 in 2026 prehaja v tretjo fazo – glasovanje. Potekalo bo od 9. do 23. septembra za območje petih krajevnih skupnosti, poleg tega bo mogoče glasovati še za projekt, katerega izvedba se nanaša na več območij. V ostalih 8 krajevnih skupnosti bodo predlagani projekti izvedeni brez glasovanja, saj niso presegli predvidenega zneska 20.000 evrov.
Glasovanje se bo izvedlo v krajevnih skupnostih Križ, Povir, Sežana, Štorje in Vrabče. V teh območjih je bilo predlaganih in sprejetih več predlogov, kot je razpoložljivih sredstev. Izvedeni bodo tisti projekti, ki bodo prejeli največ glasov. Poleg tega bo mogoče glasovati tudi za projekt, katerega izvedba se nanaša na več krajevnih skupnosti.
Upravičenci iz petih KS, kjer bo potekalo glasovanje, bodo oddali dva glasova, vsi ostali pa le enega. Prvi glas je namreč namenjen glasovanju znotraj svoje krajevne skupnosti, drugi glas pa je za predloge projektov drugih krajevnih skupnosti ali vsesplošni predlog projekta. Vsesplošni predlog projekta bo izveden v primeru, da bo prejel več kot 1/6 vseh prejetih glasov (5 KS in en projekt). Upravičenci iz krajevnih skupnosti, kjer bodo projekti izvedeni brez glasovanja, oddajo le drugi glas.
Glas bodo lahko oddali vsi s stalnim prebivališčem na območju občine Sežana, ki bodo do dne glasovanja dopolnili 15 let. Glasovanje je možno na spletu in fizično z oddajo glasovnice dostopne na spletni strani oz. v sprejemni pisarni Občine Sežana.
V prvi fazi izvedbe participativnega proračuna, ko so občani predlagali projekte, je bilo v predvidenem roku med 10. junijem in 10. julijem 2024, oddanih 60 predlogov. Še dva predloga sta bila oddana izven določenega roka.
Vse predloge je pregledala komisija za izvedbo participativnega proračuna. Predlagatelji, ki niso oddali popolnih predlogov, so bili pozvani, da jih dopolnijo. Izvedljivost vseh predlaganih projektov je preverila še občinska uprava, komisija pa je pripravila seznam sprejetih in zavrnjenih predlogov z obrazložitvami.
Izmed vseh ustreznih predlogov je bilo 12 sprejetih in zanje ne bo treba izvesti glasovanja, saj na svojih območjih ne presegajo razpoložljivih sredstev. Zavrnjenih je bilo 29 predlogov, ker niso zadostili pogojem javnega poziva. Na glasovanje na območju petih krajevnih skupnosti se uvršča 20 predlogov. Poleg teh bo mogoče glasovati še za projekt, ki bo – če bo prejel več kot 16% vseh prejetih glasov – izveden na območju več krajevnih skupnosti.
Za leti 2025 in 2026 je za participativni proračun predvidenih 260.000 evrov, po 20.000 evrov za območje vsake krajevne skupnosti.